Seminarski i Diplomski Rad

Menadžer
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12

SADRŽAJ
UVOD...............................................................2
TIPOVI I NIVOI MENADŽMENTA......................3
ZNANJA I VEŠTINE MENADŽERA......................4
ULOGA MENADŽERA........................................5
KARAKTERISTIKE MENADŽERA.........................6
GREŠKE MENADŽERA........................................9
KARIJERA MENADŽERA.....................................10
ZALJUČAK..........................................................11
UVOD
Ranije je bilo lako definisati i prepoznati menadžera u organizaciji, definisali su se kao ljudi koji su odgovorni za usmeravanje aktivnosti ka ostvarenju ciljeva. Menadžeri su bili članovi organizacija koji su drugima govorili šta da rade i kako da rade i bilo ih je lako razliovati od zaposlenih koji nisu menadžeri. Danas to više nije ni lako ni jednostavno jer je složenost organizacija i poslova koji se u organizacijama rade zamaglila granicu između menadžera i drugih zaposlenih.
Danas je neophodno da veliki broj zaposlenih vlada menadžerskim aktivnostima, čak i klijent menadžeri koji nikom nisu rukovodioci ne mogu uspešno obavljati poslove koji su im povereni ako nemaju menadžerska znanja.
Dakle, menadžer je čovek koji se bavi upravljačim aktivnostima u organizaciji i teži ka ostvarenju ciljeva organizacije.
Menadžer upravlja poslovima preko drugih ljudi, zadužen je da određene poslove i zadatke dovede do efikasnog završetka.
Posao menadžera jeste da upravlja organizacijom, delom organizacije ili da upravlja određenom poslovnom funkcijom u organizaciji.
2
TIPOVI I NIVOI MENADŽMENTA
Za podelu menadžera može se koristiti više kriterijuma, najkorisnije je podeliti menadžere po aktivnostima za koje su zaduženi i po nivoima koje menadžeri zauzimaju u organizacionoj hijerarhiji.
Po aktivnostima menadžeri se dele:
-Funkcijski
-Generalni
Po nivoima menadžere možemo podeliti:
-Top menadžment
-Srednji nivo menadžmenta
-Niži nivo menadžmenta
Funkcijski menadžeri su zaduženi samo za jedno funkcionalno područje kao što su finansije,proizvodnja i slično.
Generalni direktori nadgledaju celu organizaciju ili deo organizacije koji predstavlja zaokruženu celinu.
Funkcijski i generalni menadžeri obavljaju sve menadžerske aktivnosti:planiranje, organizovanje,vođenje i kontrolu.
Top menadžeri su ogovorni za celoupno rukovođenje organizacijom,za saradnju sa okruženjem i za urvrđivanje politike organizacije. Top menadžeri povezuju organizaciju sa okolinom,predstavljaju organizaciju i zbog toga su vrlo često izloženi velikim pritiscima. Vrhovni menadžment predstavlja srateški podsistem manadžmenta koji se bavi ciljevima poslovanja, strategijom poslovanja, dugoročnim ciljevima i politikom koja će biti u funkciji ostvarivanja ciljeva.
3
Srednji nivo menadžmenta- ovaj nivo menadžmenta rukovodi radom menadžera nižeg nivoa i vrlo često radom radnika. Ovaj nivo menadžmenta predstavlja koordinacioni podsistem, nadređen je nižim nivoima menadžmenta a odgovoran je top menadžmentu.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!